Hiljutised postitused

Arhiiv

KEHV RAUATASE LÕPUKS PAREMAKS? RAUDA SISALDAVA TOIDULISANDI ABIGA KÜLL


Tegelikult on mind kehv raua tase terve elu saatnud ja tegemist suhteliselt tavalise ja levinud murega. Seda eriti naiste seas. Võib-öelda, et mu vererõhk ja raua tase on ühed suurimad murekohad raseduse jooksul olnud. Seega tegelikult isegi päris hästi on läinud ma ütleks.

Küll aga rasedusega kipub see raud veelgi madalamale kukkuma. Juba arvele võtmisel oli ta mul alla normi ning ei tahtnud see väga tõusta. Ikka kukkus ja kukkus. Nüüd kui olen siin kuskil 1.5 kuud võtnud lisaks rauapreparaate on lõpuks see number hakanud pisut minema paremuse poole.

MIS ASI ON RAUAVAEGUSANEEMIA, MIKS SEE TEKIB?

Rauavaegusaneemia on olukord, kus sul on veres tavapärasest vähem punaseid vereliblesid või neist on tavapärasest vähem hemoblogiini. Kuna punased verelibled on meil hapniku transportimisel see võti, siis halveneb vere võime hapnikku kõikjale kehasse transportida. Tegelikult tegemist on üpris levinud ja suhteliselt ma ei tahaks öelda igapäevase asjaga, aga ei millegi tavapäratuga.

Rauapuuduse tekkimisel on mitmeid erinevaid põhjuseid. Nt kui su toidulauas on vähe rauda. Tihti tekib see just suuremalt osalt taimse toidulaua puhul, kus peabki olema ise väga teadlik, et siiski rauavarud saaksid mujalt täidetud. Kuna ma ise viimasel ajal aina enam eelistan taimset toidulauda, siis ikkagi olen teadlik, et mu menüüs sisalduks omajagu rauarikkaid allikaid. Spinat, punapeet, soja, tofu, kinoa, läätsed jne.

See võib tekkida ka olukorra tõttu, kus millegipärast on kehal häiritud raua imendumine või keha rauavajadus suureneb. Nt raseduse ajal, kus vereloome suureneb. Samuti siis, miks naistel on see tavapärane - menstruatsioon. Paljud meist (kaasa arvatud mina) olen muidu pikkade ja üpris tugevate menstruatsioonide käes kannataja. Seega on rauapuudus tegelikult üpris kerge tekkima.

MIS SÜMPTOMID ENDAGA RAUAPUUDUS KAASA TOOB?

Raua puudus toob endaga kaasa erinevaid sümptomeid. Üldiselt on nendeks väsimus, jõuetus, füüsilise koormuse taluvuse langus, ärrituvus, tähelepanuhäired, kergesti tekkiv õhupuudustunne, peavalu. Harvemini ka kohin kõrvus, südamekloppimine, südamepuudulikkuse teke või süvenemine, kahvatus, küünte ja juuste haprus, lõhed suunurkades, valulik keel, isutus või just mingid väga imelikud isud.

Tegelikult minu puhul oli juba algusest peale teada, et raua tase on mul madal. Küll aga ei olnud veel nii hull, et peaks mingeid rauapreparaate lisaks võtma. Raseduse alguses kuskil 12.nädalani ikka maadlesin korralikult peavaludega. Vb ka üks suurimaid sümptomeid, mis oli - hull väsimus ja peavalud. Teise trimestrisse edasi liikudes need aga enda lõpu ka leidsid ja kõik oli hästi. Käisin viimati oma ämmaemanda juures kuskil 2 nädalat tagasi ja ta ütles ka, et see raua näitaja ikka aina madalam ja madalam (kui see normi alumine piir rasedatel 118, siis mul oli mingi 105). Pole mõtet seda madalamale lasta ja vaadata, kus see läheb.

Tegelikult oligi mingi 2 päeva peale seda kui hakkasid jälle järsku pihta korralikud vanad head peavalud. No ikka sellised vastikud ja lõikavad. Keegi nagu suruks su pead kokku ja üldiselt selline ebameeldiv ja paha oli nagu olla. Mõtlesin, et see on kõik, aga vot sain endale külge ka ninaverejooksud. Olen tegelikult nendega mõned aastad tagasi maadelnud, kuid nüüdseks neist jagu saanud. Ühel hommikul Kardole tsau öeldes (ma tahtsin natuke kauem magada) tõstsin end pisut voodist püsti ja siis järsku lihtsalt hakkas seda voolama nagu vedelat vett. Jube palju ja jube vedelalt, läks omajagu aega kui ta pidama sain, aga sain.

MIKS RAUDA SISALDAV TOIDULISAND? MIS SEE ON, MIDA TA TEEB JA KUIDAS TA AITAB?

Üldiselt küll olen igati selle poolt, et kõik vajaliku peaksime me saama kätte enda toidust. Siiski on alati kõik suhteline ning erinev olenevalt olukorrast. Näiteks minu puhul, kus raud ei taha hästi imenduda. Toidulisandid on üks moodus selliste murede puhul appi tõttama. Küll aga on oluline minu jaoks, et tegemist oleks võimalikult puhta ja "loodusliku" variandiga.

Tegelikult on üks rauda sisaldav toidulisand RICHTER FerroBio, mis on esimene ja ainus looduslikku heemset rauda sisaldav omade hulgas. Miks ta erilisem on? Imendub paremini kui mitteheemne raud ning kõrvaltoimed peaksid peaaegu, et puuduma. Heemne raud siis ise moodustub heemi sisaldavatest hapnikku siduvatest valkudest, mida esineb looduslikult ka meie endi organismis.

Seega on tegemist rauda sisaldava lisandiga, mis peaks olema meie kehale palju vastuvõetavam, vähem kõrvaltoimeid tekitavam ning paremini imenduv. Miski, mis ei ärrita seedesüsteemi, sest üldiselt on rauapreparaadid suhteliselt karmid. Tihti tekitavad nad kõiksugu seedimise muresid, kõrvetisi, paha maitset suus ning raskusi kõhus.

RICHTER FERROBIO ON OMADE SEAS ÜKS HEA VALIK ERITI JUST KA LAPSEOOTEL NAISTELE KUI SINU ÄMMAEMAND ANNAB SELLELE ROHELISE TULE

Rasedus on aeg, mil kehas veretootmine suureneb kõvasti. Su keha näeb palju tööd ja vaeva ning seetõttu suureneb ka raua vajadus. Enam mitte ainult enda keha toimetusteks, vaid kasvava kõhubeebi arenguks. Seetõttu on tegelikult väga oluline, et lapseootuse ajal oleks ikkagi veri heas olukorras.

Küll aga nagu mainisin, siis olenevalt olukorrast ning konkreetselt naisest, raseduse puhul vahel lausa mitmest faktorist veel on see suhteline. Ka mina proovisin toitumisega seda natuke tõsta ja hoida, kuid tõesti ei jõua sellel ajal seda vajadust puhtalt ainult rauarikka toitumisega hoida. Eriti kuna seedimine ning keha, isud on kõik kordades tundlikumad.

Seetõttu ongi mõistlik ühel hetkel antud puudujääki millegi looduslikuga täita. Miski, mis aitab sul tunda end paremini, energilisema ja selgema pildiga. RICHTER FerroBio on kindlasti üks toidulisand, mida raseduse jooksul raua taseme langedes enda ämmaemandaga arutada. Selleks, et hoida ära mitme erineva preparaadiga katsetamist, mis ei pruugi kohe nii ilusti verre imenduda. Samuti hoida ära vaegusi seedimise ning kõrvalmõjudega.

KINDLASTI TEEB SEE KA PRAEGU NÜÜD RASEDUSE LÕPUPERIOODI OMAJAGU KERGEMAKS JA LIHTSAMAKS SÜMPTOMITE KOHA PEALT

Ma ei ole enam päris ausalt tükk aega tundnud peavalusid ja ninaverejooksud ei ole mind ka enam kimbutanud. Kartsin küll, et asi ongi minu kehas, mis ei taha seda rauda väga omaks võtta. Ikkagi on see number hakanud vaikselt üles poole ronima ning ämmaemand ütles ka, et tema on sellega juba väga rahul. Vahepeal me mind ei torgi ning vahetult enne sünnitust vaatame jälle olukorra kenasti üle.

Tegelikult saab ikka ise omajagu ära teha õige abiga. Päris tüütu kui niigi üpris raskel perioodil, mida su keha läbib, kimbutavad sind veel igatunnised peavalud, veritsevad igemed või nina ning liigne kurnatus. Väsimus on muidugi loomulik, mida aeg edasi liigub, kuid mida rohkem on veres rauda, seda hapnikurikkam ning seda rohkem ka energiat ning jaksu.

Loodan, et said ka siit endale natuke mõtteainet ning abi kui oled ise samuti kimpus taoliste muredega. Lapseootel või mitte, siis tasub märgata, kuidas ja mida su keha sulle ütleb.

Päikest

Kirsti

PS! Igapäevastel tegemistel saad silma peal hoida Instagramis @kirstivaikla