Hiljutised postitused

Arhiiv

MIS ASJAD ON KAPED EHK PROJEKT HAMBAD SIRGU JA NAERATUS KAUNIKS


Kuskil 1.5 kuud tagasi mainisin, et olen ka enda naeratusega väikese teekonna ette võtnud. Kuna tegemist on teemaga, millest väga palju kuskil midagi ei leidu, siis huvi oli suur. Endiselt tuleb neid küsimusi antud teema kohta tihedalt seega mõtlesin, et on aeg see pikemalt kirja panna.

Disclaimer 1 kohe siia ära ka: ma ausalt ei tea, kas mingid terminid on õiged, mida ma kasutan, sest see hamba teema ei ole minu cup of tea. Räägin just täpselt, miks ma ise neid kasutan, kuidas mis ja kõik küsimused, mis on tekkinud ehk puhtalt enda kogemusest lihtsalt.

Disclaimer 2 samuti: ei tegemist ei ole koostöö postitusega. Kogu täis kupatuse võrra sai rahakott siis kergemaks ning tõesti. Teema, mille kohta ma ise hullult otsisin, aasta ja rohkemgi kaalusin-vaagisin. Otsus tehtud - miks mitte siis seda kogemust ja sõna levitada, et teistel otsus oleks ehk... lihtsam?

MIS ASJAD ON ÜLDSE KAPED JA KUIDAS NAD TOIMIVAD? KUI PIKK ON RAVI JA KAUA LÄHEB AEGA, ET NAD ÜLDSE KÄTTE SAADA?

Kaped on siis sellised läbipaistvad vormid, mis käivad hammaste peale. Ehk hambumust ravitakse ilma, et suus oleksid klambrid või breketid. Su hammastest ja tehakse pildid ja võetakse jäljend, mille põhjal siis uhked programmid kuskil USA-s kalkuleerivad su ravi tegelikult välja. Ehk siis kogu protsess ei käi ainult nii, et lähed nüüd kuskile siia hambaarsti juurde ja saad asja kohe kätte.

Programm arvutab vastavalt sinu hambumusele sobiva ravi, mis jaotub ära siis nädalate peale. Olenevalt sinu hambumuse seisukorrast on tegelikult ka ravi pikkus. Samuti, kas on vaja korrigeerida ainult paari hammast või tervet suud. Seejärel on sul üks suur ports kapesid, mida tegelikult tuleb hakata teatud perioodi tagant vahetama. Minu ravi pikkus on 10-11 kuud ehk mul on kokku 22 kapet. Kapesid vahetan ise kodus iga 2 nädala tagant. Üldiselt kõige pikem ravi periood ongi siuke aasta võib-olla natuke peale. Mulle mainiti seal ka, et tal kõige pikem kape ravi on mingi aasta ja kolm kuud olnud. Vahel saab korda ka 6-8 kuuga... täiesti oleneb, mis seisukord sul seal suus on.

Kui sinult on jäljendid võetud, pildid tehtud ja arve tasutud, siis tegelikult läheb mingi 2-3 nädalat aega, kuni sinu personaalsed kaped Eestisse saabuvad. Mul läks kuskil 2.5 nädalat, aga olin just lennukis ja reisile minemas kui sain sõnumi, et kaped kohal. Seejärel läksin peale reisi uuesti arsti juurde. Esimesed kaped, mis ta pakist võttis olid nö proovi kaped või kaped jäljendite jaoks hammaste peale. Ehk siis lasi ta hammaste peale teatud pastat ning lükkas kaped sinna peale, kuni see kivistus. Seejärel võttis kape suust ära ning kape sees olevate augukeste järgi tekkisid teatud hammastele sellised nagu nagad/tükikesed, mis püsivad tugevalt hamba peal. Nagu oleks hammastel hambatükid peal. Ei kõla loogiliselt, aga selgemalt ka raske väljendada seda :D

Kaped

MIKS MINA VALISIN KAPED BREKETITE ASEMEL?

Mul isiklikult on täis pakett ehk siis nii ülemine kui alumine rida koos kõikide hammastega vajab korrigeerimist. Osad hambad on vaja ette tuua, osad taha viia ning osad alla poole saada. Tegelikult omajagu ports tööd, mis siin suus vajab tegemist. Ei tundu küll kohe võib-olla kõigile, et mida mul siin nii palju teha on, aga vot - tea oma häid nurki ning ongi olemas. Pigem on asi ka enda enesetundes ja mugavuses. Eriti viimastel aastatel on hakanud mu hambad valutama ja veelgi enam edasi liikuma ehk siis mul ei ole tegelikult suus väga palju ruumi ka seetõttu. Mingid hambad on sättinud end jube kehvasti. Mõne aasta pärast oleksid osad esihambad juba väga tugevalt ette liikunud, teised nende taha kadunud.

Igatahes kunagi jäi see töö hammastega tegemata ja aus olla, siis mulle endale isiklikult ei ole meeldinud see mõte, et mu suus on breketid. Ma ei taha kuidagi neid endale suhu ja nad ei meeldi mulle nii väga. Jällegi mõnele inimesele jube sobivad ja teevad armsaks, aga tunduvad ebamugavad... Pidevalt tuleb käia neid pingutamas, mis pidi olema jube valus ja tüütu. Piirangud, mida tohib süüa ja üldse tundus lihtsalt mu enda jaoks nendega nii palju rohkem jantimist kui kapedega. Kapede puhul on nad mul suus kogu aeg. Kui ma söön-joon, siis võtan korraks suust ära, loputan/pesen suu puhtaks ja lükkan tagasi hammastele. Esiteks mugavad, teiseks näevad kuidagi paremad välja, sest... tegelt keegi ei näegi neid. See, kes ei tea, tegelikult väga aru ei saa, et mul midagi suus oleks. Hammastel on lihtsalt kerge läige.

Samuti ravi pikkus. Kui ma ise otsisin kapede kohta infot no ei ole. Lihtsalt pole infot, aga ikka otsisin, mis ma leidsin, peamiselt siiski välismaiste lehtede peal ja kaalusin seda otsust mingi üle aasta kindlasti. Mis mulle meeldis lisaks sellele, et sul on vabadus nad suust ära võtta, süüa-juua, mugavus, välimus - ravi pikkus. Breketitega oleks mul läinud siuke tavakas 2.5 aastat, aga kapede puhul on mu ravi nüüd siis 10-11 kuud pikk. Ehk siis ma tean kohe, millal mu lõpptulemus tegelikult on, sest ma näen enda viimase kape pealt, kuidas hambad on sirged. Terve kapede pakk on minu käes ning ma järjest avan neid nädalaid. Saan nädalate kaupa neid vaadata, kuhu ja kuidas mu hambad liikuma hakkavad.

Kaped

MIKS VÕI KUIDAS NAD ON SIIS EFEKTIIVSEMAD?

Siin kindlasti jään mingites teadmistes ja terminites jälle puudulikuks, aga igatahes see ravi pikkus siis oli suur määrav faktor mu jaoks. Breketite puhul ei ole nii kindlat ravi perioodi. Tuleb pidevalt neid pingutamisi ja sinna juurde jälle raha ja raha ja raha. Kapede puhul oli see, et ma tean perioodi, mis on mu ravi. Samuti ma tean, et see raha, mis sai sinna alla pandud on lõplik - ehk mul ei lisandu mingeid pingutamiste ja kontrollide rahasid sinna juurde enam. Asi käib kiirelt ja mugavalt.

Kuidas nad siis on efektiivsemad? No eks aeg on lihtsalt omadega edasi käinud ja ongi natuke ehk harjumatu mõelda, et oh misasja, kuidas need paremini toimivad kui breketid. Eks ma olin ka alguses skeptiline, aga no. Mõtlen kui breketid olid teemas täiega, ma olin mingi 2.-4.klass ja sellest on juba ju mingi 16-18 aastat möödas (väga jube sellist numbrit öelda haha). Ehk siis nii palju aastaid on pidevalt kõik edasi arenenud ja tehnoloogia edasi liikunud. Arvutid on paratamatult tihtilugu targemad kui meie.

Ehk siis siin ongi eripära selles, et välja töötatud tehnoloogia tegelikult arvutab parima ja kiireima ravi lahenduse sinu jaoks. Mitte kõik hambad ei ole ühtlase pinge all, vaid iga nädala kapede need naksud (kuhu kape kinnitub ja mismoodi hambaid lükkab) on pisut erinevalt olenevalt, mis hambaid sel perioodil on vaja rohkem liigutada. Teine nädal on naksud jälle pisut teistmoodi. Samas on ikkagi kõik hambad pideva pinge all, sest kape jookseb üle kõikide hammaste.

Kaped

KAS KAPED ON VALUSAD JA EBAMUGAVAD?

No ega lust ja lillepidu ei ole miski, mis füüsiliselt hakkab sul suus hambaid liigutama. Küll aga kartsin ma hullemat. Kui aus olen, siis 3 esimest päeva oli küll nagu nutt kurgus veits. Selline väga harjumatu pinge tunne oli suus ja eriti põrgulikult valus oli mu üks esihammas, mis on kõvasti teistest ees (piltidel ma ei ole kunagi peaaegu KUNAGI parema näo poolega, nüüd tead miks). Seda hakkasid kaped kõige tugevamalt väänama. Alguses ei osanud päris hästi neid ära ka võtta ja suhu panna. Sama asi nagu läätsedega kui neid esimest korda mõned aastad tagasi kasutasin. Lihtsalt harjumatu. Siis ei saanud ma neid kuidagi suust ära ja kui hakkasin võtma, siis jäi kuidagi sinna esihamba külge kinni, mis oli NIIII põrgulikult valus.

Ma ei tahtnud reaalselt midagi süüa ka, mõtlesin, et nojah ongi kõik siis. Samas siis ei tulegi igasugu suvalisi raseda isu näksimisi pidevalt. Süüa oli ka raske ehk siis pigem sõin tagumiste hammastega ja no õuna nt esihammastega ma ei oleks suutnud hammustada. Praegugi 4.kaped ehk 7.nädal mul nad suus ja esihambad on ikkagi kergelt hellad. Pigem lõikan õuna tükkideks ja ei piina neid. Samas mingi neljas päev ja ei olnud enam hullu midagi. Hambad olid ära harjunud ja tegelikult ongi need esimesed päevad iga uue kapega kõige raskemad siis. Kõige suurem pinge tunne suus ja mida edasi selle 2 nädala lõpuni, seda vabamaks nad suus lähevad.

Samamoodi alguses ma ei saa öelda, et nad on ebamugavad. Harjumatu oli, sest miski asi on sul suus, keelt ei oska kuhugile seal suus panna. Natuke käisid kaped vastu keelt ka, hambaid ei osanud nii hästi kokku panna. Pisut olin küll alguses, et appike kuidas ma siis ära harjun sellega. Mingi 1-2 nädalat oli selline tunne, aga nüüd ma ei tea, ma ei pane tähelegi, et nad suus on. Halb asi on see, et ma vahel unustan nad suhu tagasi panna, mis on tegelt kehva. Mida rohkem ja kauem nad sul suus on, seda parem. Ööpäevas peaksid vähemalt olema 22-23 tundi suus. Seega ongi puhtalt suust ära ainult söömise ajaks.

KAPEDE HOOLDAMINE, KASUTAMINE EHK ÄRAVÕTMINE JA HAMMASTELE TAGASI PANEMINE

Hooldamises midagi keerulist ei ole. Iga hommik ja õhtu pesen neid nagu enda hambaidki. Lasen hambapasta ja harjaga puhtaks. Kui ma nad suust ära võtan, siis lasen ka lihtsalt veega kergelt üle. Kui olen midagi söönud-joonud ja hambad ei ole päris puhtad, siis loputan suu ära. Mul tegelikult on ka pisike hambahari-pasta kaasas kui peaks vaja minema. Seni pole vaja läinud.

Kaped

Seega tegelikult on neid üli kerge ära võtta. Tõmban äärtest lahti ja tõstan suust välja. Seega lükkan nad tagumiste hammaste juurest nagadest lahti. Hammastele tagasi panemine on samamoodi. Lükkan nad järjest hammaste peale, hakkan pihta keskelt ja teised hambad lähevad juba selle järgi ilusti edasi ning paika. Mingit suuremat hooldust siin ei ole. Tegelikult olid kapedega kaasas ka puhastavad hambakristallid?! Aga ma pole kordagi neid isegi veel kasutanud. Pole vajadust näinud. Avalikus kohas olen juba ka harjunud. Mõtlesin alguses küll, et mul on tihti mingid kohtumised kuskil kohvikus või kuidas sõpradega väljas olles ma hakkama saan. Võtangi vahel mõni õhtu kauemaks ära, teine päev proovin kauem suus hoida. Keeran kas selja, käin vetsus peegli ees või lihtsalt panen salvrätiku suu ette ja võtan ära ning panen karpi.

KUS MA KÄISIN NEID KAPESID TEGEMAS, MIKS SEAL, KAS OLEN RAHUL?

Taaskord - tegemist ei ole mitte mingi koostööga. Siiski kirjutan, kus ma ise käisin ja miks ma selle koha valisin. No ega mul tegelt polnud aimugi, kuhu neid tegema minna. Vaatasin ja otsisin, mis kohad meil neid siin Tallinnas teevad. Leidsin erinevaid hambakliinikuid, aga mu valik jäi CityMedi peale. Miks? Uurisin, et seal nendega toimetav hambaarst on aastaid juba sellega tegelenud ning käinud end ka välismaal päris kõrgel tasemel selle Invisalign kapede teema osas harimas. Seega tal oli juba hea kogemuste ja teadmiste pagas.

Uurisin ja puurisin nende kodulehte, kõiksugu infot, mis ma kätte sain. Vaatasin nende enne ja pärast pilte, lugesin klientide tagasisidet ning kuidagi jäigi see mulle silma. Samuti vaatasin, et päris sellised tuntud ja teada näod usaldavad samuti oma naeratuse selle hambakliiniku kätte. Mõtlesin, et no siis järelikult ikka on hea ja asjalik koht tegelikult, sest midagi halba ma nende kohta ei ole küll leidnud. Kuidagi sinna see valik nõnda jäigi ja mõtlesin, et davai ma käin seal konsultatsioonis ära. Vaatan, mis räägivad.

Kaped

Seal siis Dr. Meeme Mõttus võttis mu vastu. Üldse oli seal väga kodune ja personaalne õhkkond, mis oli hästi tore. Alati sellistes kohtades käimine toob kõhedust sisse ja no hambad on üks teema, mis on hirmus veidi. Igatahes rääkisin ära oma mure, mis mind painab. Samuti kurtsin siis seda, et mul tarkusehambad tulemas (3tk ainult mul neid siin lõualuus on ja üks punnitab kergelt välja), samuti olen nüüd lapseootel ja praegu suuri väljatõmbamisi ja asju teha ei saa. Ühesõnaga, et kuidas see kõik omavahel nüüd kokku sobitub. Ta väga hästi seletas ära, et tegelikult see miski minu puhul ei sega - vaatas üle, et tegelikult mu on siin ruumi neil paika liikuda küll.

Rääkis, kuidas see Invisalign toimib, mis erinevad võimalused mul on. Seda teadsin ma ise ette ka, et nii ülemine kui alumine rida vajab korrigeerimist. Seejärel rääkis ta mulle pakettidest. Seal on erinevad paketid, kus siis kõige lahjem on mingi kerge korrigeerimine, ühe või mõne hamba liigutamine. Minu puhul oleks siis esimene variant kas keskmine või täitsa full pakett. Keskmise paketi puhul ütles, et me saaksime üldpildi täitsa okeiks ja enam-vähem sirgeks, küll aga ei oleks ta perfektne, sest selle ajaga ei jõua kõiki asju teha, mis mul vaja. Ehk siis mitte lihtsalt hambaid ette-taha tuua, osad vaja tuua ka alla poole ja üldse - palju asju. Seega ütles, et kui mul on võimalus ja ma soovi korda saada täitsa, siis full pakett tegelikult on see, kus piisava ajaga saame hambad korda. No ma vaatasin ka neid pilte ja jäljendit... ma ei hakka päris nii detailseks minema ja seda siia panema, aga suht sassis ikka.

JA PALJU LÄKSID NAD MAKSMA?

Ühel hetkel kui mul ravi täitsa tehtud, siis kindlasti teen sellsie kokkuvõtva postituse ka ja lisan selle pildi. Siis on näha ka seda vahe, mis sealt tuli. Igatahes ütlesin ma ka, et teeme kohe kõik asjad ära ja ma tahan enda hambad korda saada enne kui nad välja hakkavad kukkuma. Seega naeratus korda ära! Seega tuli mul maksumuseks kokku kõik konsultatsioon ja ravi ja seal sees konsultatsioonid 4000€. Muidu oleks läinud isegi mingi 4800€, aga neil oli mingi pakkumine just suvel, kus olid teatud paketid (ma ei mäleta enam, mis pärast) soodsamad. Seega sai veidi kergemalt isegi. Neil on ka võimalus järelmaksuga seda asja toimetada, mina sain aga perelt ühe elu suurima sünnipäevakingi üldse!

Tean, tundub küll alguses räme kirves hind, mõtled, et mis krdi asja nii palju maksab. Noh, hambad on ikka ühed kallid asjad ma ütlen - kui teil on võimalus mingil viisil oma ravi tasuta saada või nooremana võimalus ära teha, siis tehke! Samuti hoidke enda hambaid - pese neid korralikult, hoolitse ja hoolda. Ühel hetkel läheb see lõbu kalliks kalliks kalliks. Igatahes kui mõelda nt breketite võrdlus, siis okei esialgu nad nii palju ei maksa, aga siis hakka sinna juurde panema mingi peaaegu vist iga või paar kuu tagant pingutamas käimine? Kui midagi läheb vahel katki või paigast, siis jälle oled platsis. Iga kord maksab see sul ka päris hea summa. Lõpuks nende 2-3 aasta peale tuleb see hind sama kui mitte isegi kallim. Mida pikem ravi ja suuremat tööd vaja, seda kallim kokkuvõttes tuleks ja mul oleks tulnud see värk isegi kallim.

Foto: Irene Kollo (@irenefotod)

Seega kaalus mu jaoks see valu ja mugavuse suhe, enesetunne, välimus, ravi pikkus, lõplik hind kõik sinna poole, et see tasub ära. Vähemalt see oli mu otsus. Hetkel olen igatahes väga rahul ja kuigi ravi pole pikalt veel kestnud, siis ma juba tasapisi näen teatud asju muutumas ja liikuvat.

Küll aga ei tea ma praegu rohkemat midagi rääkida, sest ravi on ikkagi alles kestnud. Huvi oli suur ja loodan, et esialgsetele küsimustele saite oma vastused! Alati võite mult veel lähemalt küsida kui miski jäi segaseks või tahaksid täpsustust. Kui ravi on juba pikemalt kestnud ning ühel hetkel lõppenud, siis jagan kindlasti ka enda muljeid ja arvamust siis! :)

Päikest

Kirsti

PS! Igapäeva tegemistel ja hetkedel saad silma peal hoida Instagramis @kirstivaikla

#naeratus #hambad #hambaravi #kaped #invisalign #enesekindlus #ilu #sirgedhambad #korrasnaeratus