VEETARBIMINE - KUIDAS SEE SU KEHALE MÕJUB...


Paljudel inimestel on kuidagi jube raske tarbida päeva jooksul piisavas koguses vett. Tihti tundub see nagu kohustus, sest "see on ju kasulik". Jällegi on meil meeletult kerge tarbida üle teisi vedelikke, kus on sees suhkruid, muid magus-ning värvaineid. Kuid kas Sina tegelikult tead, kuidas vähene veetarbimine Su kehale mõjub? Lahkaksin lahti mõned põhjused Sulle mõtteaineks.

VESI ON MEIE ELUTEGEVUSEKS ÄÄRMISEL VAJALIK

Kas Sina teadsid, et hetkel mil tunned janu on Sinu keha juba dehüdreeritud ehk veepuuduses? Meie keha on suurel hulgal koosnev veest. See oleneb Sinu kaalust, vanusest jäädes vahemikku 50-75%. Seda teame me kõik, et vesi on elu alus. Meie keha ehitusblokid ehk rakud koosnevad suures osas lisaks organellidele ka veest. Võttes veidi suuremas mastaabis kergemaks mõistmiseks, siis meie aju koosneb ligi 85% ulatuses veest. Veres olev vereplasma 95% ulatuses, nahk, luud ja organid ning nimekiri jätkuks detailidesse laskudes üpris pikaks. Seega on päris arusaadav, et me peame igapäevaselt vett tarbima. Täiskasvanutel on veevajadus kuskil 28–35 ml kehakaalu kilogrammi kohta (ligikaudu 1 ml 1 kcal toiduenergia kohta).

KUID SEDA MÕISTLIKUS, MÕÕDUKAS KOGUSES

Tihti inimesi suudavad enda päevase vedelikuvajaduse ära katta juhindudes janutundest. Taaskord veevajadus sõltub paljudest teguritest nagu vanus, tegevuse iseloomust, kliimast, suurenenud higistamisest, soola tarbimisest jne. Lisaks tuleb arvestada, et tegelikult pea kõik toituaineid sisaldavad suuremas või väiksemas koguses vett. Põhikogus saadakse normaalse toitumise korral söögist. Küll aga olenevalt teguritest, mis soodustavad vee eritumist organismist, tuleb ise vett juurde tarbida. Eriti suured kohviarmastajad! Küll aga ei tohi minna ka sellega üle piiri. Suve lähenedes on kõiksugu tervisetrendid jälle peale tulevad. Kõike kohe ja palju, nüüd siin! Ei ole vaja teha ulmelisi katsumusi, et nüüd tarbida pudelite viisi vett päevas. Vee tarbimine on küll oluline, kuid rohke ja pikalt kestva ülemäärase vee tarbimine koormab südant ning veelgi enam paneb väga suure pinge meie neerudele. Võime kõige sellega esile kutsuda hoopis mürgistuse ning neerude töö halvenemise. Neerud on tegelikult kui meie keha filter - filter, mida meil ei ole võimalik niisama lihtsalt välja vahetada!

KUI SINU JAOKS ON VEETARBIMINE KEERULINE, EBAMEELDIV, SIIS TEE SEE MEELDIVAMAKS JA LIHTSAMAKS!

Kõik uued harjumused võtavad aega. Samuti ka harjumus tarbida päeva jooksul järjepidevalt mõõduaks koguses vett. Kuid miks mitte teha enda jaoks see palju nauditavamaks ja lihtsamaks? Hoia endaga kaasas veepudel ükskõik, kuhu sa lähed. Kui Sul on pidev ligipääs, siis ei leia sa ettekäändeid ning samuti ei unune see sul ära! Paljudele ei meeldi vee maitse.... olgem ausalt kui ma ise kolisin maalt Tallinnasse, siis vesi oli ikka väga harjumatu. Eriti teatud linnaosades (vb see mu enda kiiks), sest kui ma kolisin enda praegusesse elukohta noooo ikka väga jube oli. See kraanivesi ei läinud kohe üldse, aga oleme nüüd aastake kodus kasutanud filterkannu. Noooo just saying, aga see ei ole üldse nii kallis + igati väärt seda! Hoiad enda raha kokku sellega, et ei pea ostma pudelivett ning aitad ka loodust säästa sellega, et ei tooda nii palju rämpsu juurde. Samuti lisa veele juurde nt kurki, sidrunit, marju või miks mitte chia seemneid. Just seda, mis Sulle maitseb. Tee see enda jaoks nauditavaks!

TERVISEPROBLEEMID, MIS VÕIVAD VÄHESE VEETARBIMISEGA KAASNEDA