Hiljutised postitused

Arhiiv

VEETARBIMINE - KUIDAS SEE SU KEHALE MÕJUB...


Paljudel inimestel on kuidagi jube raske tarbida päeva jooksul piisavas koguses vett. Tihti tundub see nagu kohustus, sest "see on ju kasulik". Jällegi on meil meeletult kerge tarbida üle teisi vedelikke, kus on sees suhkruid, muid magus-ning värvaineid. Kuid kas Sina tegelikult tead, kuidas vähene veetarbimine Su kehale mõjub? Lahkaksin lahti mõned põhjused Sulle mõtteaineks.

VESI ON MEIE ELUTEGEVUSEKS ÄÄRMISEL VAJALIK

Kas Sina teadsid, et hetkel mil tunned janu on Sinu keha juba dehüdreeritud ehk veepuuduses? Meie keha on suurel hulgal koosnev veest. See oleneb Sinu kaalust, vanusest jäädes vahemikku 50-75%. Seda teame me kõik, et vesi on elu alus. Meie keha ehitusblokid ehk rakud koosnevad suures osas lisaks organellidele ka veest. Võttes veidi suuremas mastaabis kergemaks mõistmiseks, siis meie aju koosneb ligi 85% ulatuses veest. Veres olev vereplasma 95% ulatuses, nahk, luud ja organid ning nimekiri jätkuks detailidesse laskudes üpris pikaks. Seega on päris arusaadav, et me peame igapäevaselt vett tarbima. Täiskasvanutel on veevajadus kuskil 28–35 ml kehakaalu kilogrammi kohta (ligikaudu 1 ml 1 kcal toiduenergia kohta).

KUID SEDA MÕISTLIKUS, MÕÕDUKAS KOGUSES

Tihti inimesi suudavad enda päevase vedelikuvajaduse ära katta juhindudes janutundest. Taaskord veevajadus sõltub paljudest teguritest nagu vanus, tegevuse iseloomust, kliimast, suurenenud higistamisest, soola tarbimisest jne. Lisaks tuleb arvestada, et tegelikult pea kõik toituaineid sisaldavad suuremas või väiksemas koguses vett. Põhikogus saadakse normaalse toitumise korral söögist. Küll aga olenevalt teguritest, mis soodustavad vee eritumist organismist, tuleb ise vett juurde tarbida. Eriti suured kohviarmastajad! Küll aga ei tohi minna ka sellega üle piiri. Suve lähenedes on kõiksugu tervisetrendid jälle peale tulevad. Kõike kohe ja palju, nüüd siin! Ei ole vaja teha ulmelisi katsumusi, et nüüd tarbida pudelite viisi vett päevas. Vee tarbimine on küll oluline, kuid rohke ja pikalt kestva ülemäärase vee tarbimine koormab südant ning veelgi enam paneb väga suure pinge meie neerudele. Võime kõige sellega esile kutsuda hoopis mürgistuse ning neerude töö halvenemise. Neerud on tegelikult kui meie keha filter - filter, mida meil ei ole võimalik niisama lihtsalt välja vahetada!

KUI SINU JAOKS ON VEETARBIMINE KEERULINE, EBAMEELDIV, SIIS TEE SEE MEELDIVAMAKS JA LIHTSAMAKS!

Kõik uued harjumused võtavad aega. Samuti ka harjumus tarbida päeva jooksul järjepidevalt mõõduaks koguses vett. Kuid miks mitte teha enda jaoks see palju nauditavamaks ja lihtsamaks? Hoia endaga kaasas veepudel ükskõik, kuhu sa lähed. Kui Sul on pidev ligipääs, siis ei leia sa ettekäändeid ning samuti ei unune see sul ära! Paljudele ei meeldi vee maitse.... olgem ausalt kui ma ise kolisin maalt Tallinnasse, siis vesi oli ikka väga harjumatu. Eriti teatud linnaosades (vb see mu enda kiiks), sest kui ma kolisin enda praegusesse elukohta noooo ikka väga jube oli. See kraanivesi ei läinud kohe üldse, aga oleme nüüd aastake kodus kasutanud filterkannu. Noooo just saying, aga see ei ole üldse nii kallis + igati väärt seda! Hoiad enda raha kokku sellega, et ei pea ostma pudelivett ning aitad ka loodust säästa sellega, et ei tooda nii palju rämpsu juurde. Samuti lisa veele juurde nt kurki, sidrunit, marju või miks mitte chia seemneid. Just seda, mis Sulle maitseb. Tee see enda jaoks nauditavaks!

TERVISEPROBLEEMID, MIS VÕIVAD VÄHESE VEETARBIMISEGA KAASNEDA

Siiski kipub üpris suure osa inimeste puhul olema probleemiks just vähene tarbimine. Istuv töö, intensiivne elustiil ning ringi jooksmine ei jäta tihti meile hingetõmbekski aega. Võib öelda, et vee joomine ei tule isegi mõttesse. Hommikuti ärkame, teeme silmad lahti ning suur osa meist haarab kohvitassi järele - kofeiin teadupärast soodustab kehast vedeliku väljutamist. Igatepidi jääb üks SUUR paus ja auk siia vahele.

Mõned probleemid, mis võivad sellega kaasneda:

 • Väsimus ja uimasus - dehüdratsioon põhjustab kehas ensümaatilise aktiivsuse ehk sünteesiprotsesside langust, mis toob kaasa väsimuse ning uimasuse.

 • Astma ning allergiad - kui keha vaevleb vedelikupuuduses, ahendab meie keha õhuteid veevarude säilitamiseks.

 • Kõrge vererõhk - enamus meie kudedest ning rakkudest koosneb veest, siis samuti veri. Veesisaldus ulatub kuni 92%-ni ning veepuuduse korral muutub veri paksemaks, mis toob kaasa takistuse normaalses verevoolus. Omakorda viies kõrgema vererõhu.

 • Kõrge kolesterooli tase - kui kehal ei ole piisavalt vedelikku, toodab ta rohkem kolesterooli, et takistada edasist veekaotust rakkudest.

 • Nahaprobleemid - dehüdratsioon toob kaasa jääkainete väljutamise läbi naha ning muudab selle palju vastuvõtlikumaks erinevatele nahahaigustele.

 • Seedeprobleemid - vee ning teatud mineraalide nagu kaltsiumi/magneesiumi puudujääk võib viia mitmete seedeprobleemideni.

 • Põie- ning neeruprobleemid - kui kehas ei ole piisavalt vett, hakkab kuhjuma liigselt jääkaineid. See omakorda loob soodsa keskkonna bakteritele. See võib viia põie ning neerude soodumusele vastu võtta põletikke.

 • Kõhukinnisus - kui keha on vedeliku puuduses, siis käärsool on esimene piirkond, kust keha võtab veel viimased veevarud oluliste funktsioonide toimimiseks. Ilma piisava veeta liiguvad jääkained sooltes palju aeglasemalt, viies valu ning ebamugavus tundeni.

 • Liigeste valu - liigeste luupindasid katab kõhr, mis moodustub suurel hulgal samuti veest. Kui keha on dehüdreeritud, siis kõhred nõrgenevad ja see viib tihti liigese valu ning ebamugavustundeni.

 • Kaalutõus - tihti öeldakse, et kui kõht on tühi, see võib hoopis olla tingitud janust. Kui keha on vedelikupuuduses, siis rakud on energiast nagu tühjaks imetud. Selle tulemusena kipuvad inimesed tihti üle sööma kui tegelikult on keha hoopis janune

 • Kiirem vananemine - dehüdreeritud olekus meie organid ning suurim organ nahk ei ole enam piisavalt elastne. Tulemusena hakkab nahk kiiremini kahjustuma ning kergemini vananema.

Seega nagu ikka, siis klassikaline vastus on tegelikult tasakaal ja nii on. Tuleb lähtuda endast ning oma elustiilist, samuti on enesetunne üks suur indikaator. Kui ikka tunned, et on uimane olla, pea valutab ja väsimus painab, siis tihti lugu on meil kerge energiapuudus just vähese vee tarbimise arvelt.

Siiski ärme lase end pimestada kõiksugu uudsetest trendidest, mis esile kerkivad.

Päikest,

Kirsti