Hiljutised postitused

Arhiiv

JÕULUHULLUS - LIHTSALT ETTEKÄÄNE? KUIDAS TAGASI RAJALE SAADA?


Täitsa uskumatu, kuidas alati jõulud tulevad meeletu tuhina ja sagimisega. Reaalselt üks kiiremaid aegu ning paar päeva hiljem - poofff ja läbi! Sama ka sel aastal. Küll aga võtan mina aasta edasi seda kuidagi rahulikumalt ning mitte ülepaisutatult. Samas jällegi piisavalt mõistusega aega ja seltskonda nautides. Kuid kas jõuludega tasub päris mega kreisiks kätte minna? Eks ole igaühe valik. Päris tihti stressatakse sellistel perioodidel toitumise ja treeningutega. See pani mulle juba pähe mõtte teemat veidi lähemalt lahata.

SA VÄÄRID PUHKUST, HEAD SELTSKONDA, MÕNDA PIPARKOOKI JA GLÖGI. KOGU SU VAEV EI LENDA KORSTNAST VÄLJA MÕNE HEA JA PAREMA AMPSUGA.

Tegelikult kui nüüd aus olla, siis miks me räägime ainult jõuluhullusest? Tegemist on küll veidi erilisema ajaga aastas, kuid tegelikult elu vajab elamist igal hetkel. Me kõik väärime puhkust kui seda tunneme. Aega pere ja sõpradega. Vahel aega olla niisama ja teha mitte midagi isegi kui see on kõige raskem asi, mida teha (sest btw ma ei oska aega lihtsalt maha võtta). Vahel haarata mingi küpsis, tükk kooki - jah, tõesti. Ma alati ütlen, et olen alternatiivide armastaja ning seda ma olengi! Kuid ei ole kunagi eitanud, et vahel midagi head endale lubada on okei. Sama kaua kui sa endi kallal oled vaeva näinud, siis... usu mind ega sa ühe küpsise või koogitükiga vanaema juures seda kõike vastu taevast ei lase. Eriti kuna mina olen lähenemisega, et toitumisse ja enda tervisesse tuleb suhtuda... tervislikult. Nii naljakalt kui see lause ka ei kõla. Nt minu puhul ei ole tegemist fitness-sportlasega, kes tõepoolest jälgib väga rangelt enda toitumist ning igapäevast kaloraaži.

Foto: Aiki Võtti

Minu eesmärk on üleüldiselt olla jätkusuutlikult aktiivne ning tervislik. See tähendab ka vaimse tervise hoidmist ning mitte ajamast end viimse piirini. Üks trenn vahele jätta ei tee sulle midagi kui enamus nädalast oled aktiivne. Jõulude puhul on siblimist omajagu. Võta kelk näppu ja pane ajama! Mine hinga värsket õhku. Üks koogitükk sinu muidu terviklikus nädalas? No kui sa enamus ehk 80-90% enda toitumisest hoiad puhta ning korralikuna. Mõtle päevas 3 suuremat söögikorda - see teeb nädala peale 21!!! Ja sellest üks-kaks korda lubad endale mõistlikus koguses midagi head ning mitte midagi halba Sinuga ei juhtu.

TEISEST KÜLJEST PEAKS ÜTLEMA - KAS TASUB JÕULE VÕTTA ETTEKÄÄNDENA HULLUKS MINNA?

Tõepoolest on selline aeg, kus tahad aja maha võtta, süüa praadi ja piparkooki. Seejuures saab seda ju täitsa mõistlikult tegelikult teha? Kas me peame võtma seda ettekäändena süüa 24/7 kõike, mis ette juhtub? Mina isklikult nii ei ütleks. Mõnus on kõike nautida, kuid mõistlikkuse piirides. Natuke, rahulikult ja tasapisi. Võtsin kohe endale eesmärgiks neid jõule rahulikult võtta. Ma tõepoolest sõin kapsast, kartulit, liha, kooki, verivorsti ja asju, mida ma ehk muidu igapäevaselt nii palju ei söö. Samuti pisut šampust ja veini, KUID ma ei õginud end kõigest lõhki lihtsalt sellepärast, et on jõulud ning me ju kõik teame, et siis on toidukooma. Miks? Väga hästi saab seda KÕIIIKE nautida nii, et sul ei pea pilt silme eest olema must.

OLULISEKS VÕTMEKS ON SIISKI TASAKAAL, KOGUSED NING TEHTUD "KAHJU" TEEB TASA MÕÕDUKA LIIKUMISEGA.

Puhata on hea ja mõnus, kuid mida vähem me liigutame, seda raskem-väsinum on olla. Täitsa ise läbi kogetud ja peale 1,5 päeva lihtsalt teleka ees olemist.. no ütleme nii, et minu jaoks oli ikka väga piisav (ma tõesti ei suuda rohkem, ma lähen hulluks). Hea oli hetkeks olla lihtsalt mitte midagi tehes, kuid minu loomuses juba on vajadus liikuda. Ma tean, kuidas mul on füüsiliselt tohmakas ja uimane olla kui ma üldse end ei liiguta. Ei ma ei räägi mingist jõusaali trennist ega jõhkrast jooksust siin. Lihtsalt sellest, et minna õue, jalutada kas või natuke ning juba on parem olla. Värske karge õhk, pisut liigutamist ja nagu uus inimene. Jõulud ei ole ettekääne päris voodikaunistuseks muutumiseks. Tegelikult saab kõik head küljed omavahel ühendada - termosesse glögi kaasa, sõbrad-pere ning metsa jalutama. Muidugi oled eriti tubli kui jaksad ning teed midagi rohkemat. Taaskord see päev-kaks ei tee sulle liiga. Pärast pühi võib meie keha hoida pisut rohkem vett kinni - millest ka tihti selline kohene kaalutõus, kuid mõned päevad liigutamist ning kaob ka see.

OLETAME, ET KÕIGIL EI OLNUD NIIVÕRD MÕÕDUKAD JÕULUD - KUIDAS SIIS IKKAGI TAGASI RAJALE SAADA?

Vaikselt uuesti pihta hakata! Nii ongi, sest ega siin mingit imeravimit sulle mul anda ei ole. Küll aga näpunäiteid, kuidas seda teha. Ära satu selle vaguni peale, kus lööd käega. "Ah juba niikuinii kõik pekkis, söömine lappes ja liigutanud pole end mingi nädal. Enam ei päästa midagi". Vale! Puhas vale lihtsalt, sest alati on õige hetk alustamiseks. Siinkohal isegi pigem varem kui hiljem. Too vaikselt end tagasi tasakaalustatuma/kergema/sobilike kogustega toidulauda. Seejärel vii end vaikselt tagasi oma treeningrutiini. Ära lase sel paaril päeval kogu enda senist tehtud tööd, vaeva ning aastat või rohkematki dikteerida. See teebki asja väljakutsuvaks - tegu on pideva protsessi ning jätkusuutliku eluviisiga. Oli mis oli - läks ära, ammu möödas ja sina lihtsalt mine edasi nagu SINA tahad seda teha. Ei ole sa pärast 3 päeva üleliigselt rasvunud, kogu oma võhma kaotanud ja mis kõik müüdid veel siin kokku lugeda annab. Tõesti sul on pisut raske, väsinud olla. Kerge toidukooma ehk, kuid joo palju vett, tarbi kergemaid toiduaineid ning anna kehale veidi puhkust. Liiguta end taas rohkem, hakka vaikselt jälle trenni tegema ning peamine - anna endale mõned päevad jälle aega!

Ära anna nii kergelt alla! Näita, et sul on selgroogu sellest pühade hullusest hoolimata vaikselt edasi liikuda. Võta seda kui õppekohta - järgmine kord targemini ning paremini. Ma võin ka alles nüüd öelda, et 24 ja oskan vist tasapisi jõululauas mõõdukas olla. Esimene jõul, kus mul on enesetunne üldiselt päris hea ning vedasin end isegi juba eile ka treeningsaali.

Ära lase pead norgu, midagi ei ole mahavisatud ega käest ära. Viska see jonn nurka ning toimeta edasi! :)

Päikest,

Kirsti