Hiljutised postitused

Arhiiv

RÄMPSTOIT JA ISUD - KUS, MIS, KUIDAS?


Jube intrigeeriv on alati teada, mida need "tervislikud" inimesed siis ikkagi söövad. Kas nad tõesti ei söö midagi keelatut aka rämpstoitu. Või no... mis üldse on tegelikult rämpstoit. Kuna viimasel ajal on teid aina enam, hakanud huvitama minu toitumisharjumuste pool, siis heidan nüüd sellele maailmale pisut rohkem valgust.

MIS ASI SEE RÄMPSTOIT ÜLDSE ON?

Kui nüüd kelleltki küsida, mis see rämpstoit on, siis tavalised vastused on: krõps, pitsa, burger. Kuid miks just need? Tegelikult võib kõigest teha keha vaenulikuma või sõbralikuma versiooni. Seega rämpstoit ei ole üheselt defineeritav kindel toit, vaid tegelikult oleneb, millest su toit koosneb. Mis seal sees tegelikult on? Ühe väga mõnusa ning tervisliku pitsa ja burgeri saab ülima kergusega valmistada. Sama asi siin näite puhul krõpsudega - äkki teed ahjus hoopis bataadi chipse või haarasid hummusekrõpsud?

Tegelikult jubeeeeee kole sõna on "rämpstoit"... Mida mina selle sõna all mõtlen on toidud, kus võiks teha mingites asjades paremad valikud. Ehk siis liigselt töödeldud toidud, mis on täis valget suhkrut, valget jahu, transrasvhappeid, liigset soola ning kõiksugu võimalikke E-ja lisaaineid, mida tavainimene ei suuda isegi normaalselt välja hääldada. Kas tõesti peab nt mingi kiles võiku või latte kohv sul kapis säilima kuude viisi? No ei kõla kohe üldse kuidagi hästi. Kas sa tegelikult vaatad, mida sa endale toidulauale haarad?

EHK SIIS PEAKSIN NÜÜD KÕIGEST LOOBUMA JA OLEMA PÜHAK?

Ei, üldse mitte, sest tegelikult on valikuid nii palju muid teisi. Ma olen igati tervislikemate valikute pooldaja ning nende eest kõneleja. Ma proovin ise ning suunan teisi tegema puhtamaid valikuid ja anda sellesse oma panus. Minu toidulaud koosneb kuskil 80-90% nö "puhtast" toidust ja ülejäänud olenevalt 10-20% sellest, mis mu hing ihaldab. Seega ma ei ole täielikult loobunud kõigest, kus on kübeke seda või teist sees. Miks? Tegelikult on kõik tasakaalu küsimus. Hullult klišee eks? Kuid see on tegelikult tõsi. Sa ei pea langema äärmustesse, kus närid ainult sellerivart või siis kühveldad šokolaadi 24/7 näost sisse.

Ma olen leidnud enda jaoks ideaalse tasakaalu. Suurema osa enda toidulauast ma valmistan ise. Kui käin väljas söömas, siis olen õppinud uurima, küsima ning see läbi tegema oma valikud. Kuid kui mul tuleb aeg-ajalt šokolaadi isu, siis ma ei piitsuta end sellepärast alla. Ma pigem võtan oma mõne tüki šokolaadi ning mul on hea olla ja rohkem polegi vaja. Miks? Sest ma ei keela endale otseselt tegelikult midagi. Suhteliselt keeruline seletada, mida ma siin mõtlen. Kuid... oletame sa lähed drastilisele dieedile, kus päeva pealt keelad endale 0 suhkrut. Lihtsalt sellepõhine näide. Mis juhtub? No sa saad pisut aega hakkama ja siis lihtsalt ühel hetkel sa räigelt murdud ja paned juba terve tahvli või rohkemgi endal sisse. Järgmisena mõtled, et kõik juba pekkis ja enam pole pointi. Toitumine lappes. No vot sellel põhjusel ma ei keela endale mitte midagi, mis tegelikult on ka mõnes mõttes aju trikitamine - kui ma tahan, ma võtan, aga vot ma ei tahagi enam kogu aeg.

OOTA EHK SIIS SA EI CRAVE'I ÜLDSE RÄMPSTOITU?

Kahjuks on see olnud üks ülimalt pikk teekond. Ma ei ole blessed selle poolt, et üldse ei meeldi magus või soolane snäkk. Nagu mu väike vennapoeg üks päev haha.. Tähistasime isadepäeva ja siis talle pakuti tüki kooki ja ta oli nagu: " Eeee.... ma ei söö kooki!". WHAT?! You go kid! :D Kuna ma tegelikult olin suhteliselt aktiivne laps ning ainevahetus oli mul kiire, mingeid kaaluprobleeme polnud (kuni siis mingi 12.klassi stressikriisini), siis ega ma nagu ei keelanud endale midagi. Esiteks - mul polnud vähimat aimu ka üldse, et peaksin sellisele asjale mõtlema. Keegi polnud mind harinud sel teemal. Teiseks - võisin süüa palju tahtsin ja ei hakanud kaal külge. Lasin täiega kõike näost sisse u have no idea. Ma olen alati olnud ikka jõhhhhker magusasõber ja süüa. Oh süüa mulle meeldis. Siiani meeldib, lihtsalt kvaliteet on mingi ulmelise hüppe teinud.

Kui kätte jõudis aeg, mil sain aru kui halvasti kõik on, siis lisaks oma treeningharjumuste kasvatamisele olen aktiivselt tegelenud toitumise parandamisega. See on isegi pisut raskem olnud.. vähemalt alguses. Raamatud, erinevad kursused ning ülikoolist omandatu avardas mu silmi aina enam. Huvi inimkehas toimuva vastu kasvas igapäevaselt. Miks nii paljud on ülekaalus või kehva tervise juures, halva enesetundega jne? Tundsin end täiega ära ning hakkasin sisse tooma väikseid muudatusi. Samm haaval leidsin alternatiive, mis tegelikult maitsevad ka palju paremini, puhtamalt ning tõsiselt nauditavalt.

... VÕI KUI MISKI SUL ISUTAB, SIIS KUIDAS SELLEGA TOIME TULED? MIKS ÜLDSE TULEVAD SELLISED JUBEDAD ISUD?

Jõudsime nüüd alternatiivideni. Ma õppinud hindama enda toitumist ning leidnud lihtsalt nii palju võimalusi, kuidas mida enda toidulauda integreerida. Kui keegi räägib tervislikust toitumisest, siis automaatselt sind lükatakse kuskile üüber healthyde inimeste hulka, kes söövad ainult kapsalehti ja smuutisid, elu ei oska nautida #fitlife ning sildistatakse sõnadega, mille tähendust isegi keegi ei tea. See ei ole mitte kuidagi kellelegi suunitletud, kuid lihtsalt tõsiasi, mis kipub olema. Tegu on täiesti tavalise toitumisega. Tasakaal. Taaskord, tasakaal.

Mu kehal ei ole mingeid energiapuudujääke, mida oleks vaja igapäevaselt kompenseerida. Sealt need hullud isud tegelikut tulevadki - ebapiisav toitainete, vitamiinide ja mineraalide puudus. Kuid kui mul isutab miski magus, siis minu alternatiivid on nt puuviljad. Isutavad kommid - pähklite/puuviljade segu. Isutab šokolaad - proovin leida suurema kakaosisalduse ning madalama suhkrusisaldusega looduslikult magustatud variandi. Krõpsud ohgod krõpsud - niiiiiii head vetika, hummuse, läätse, maisi köögivilja chipsid on olemas, mis ei ole täiesti õlist läbi immutatud. Mu guilty pleasure? Päriselt ka... jah tõesti need on pisut kallimad. Jällegi paneb ju mõtlema, kas sul tegelikult siis on seda vaja? Jokes on me enamus ajast mul on ja sinna mu raha läheb, söök!

Kas ma teen seda kõike igakord? Ei. Miks? Sest mu toitumine on suhteliselt puhas ja tasakaalustatud, et mul isutab niiiii harva millegi teistsugusema järgi. Seega tunnen, et kui mul see isu tuleb, ma võin seda endale lubada. Kogused? Ma ei lahmi endale pakkide ja tahvlite viisi seda kõike sisse. Seega tunnen taaskord, et pisut midagi siin seal on okei. Endast rääkides, siis ma ei ole fitness-sportlane, kes peab tõsiselt täpselt kõike järgima. Ma teen seda iseenda jaoks ning kui ma tunnen end hästi ning tugevana, siis on ju kõik okei. Oluline on ka mentaalne tervis ning end sellega hulluks ei ole vaja ajada.

SEEGA...

Asi on sinus endas ka kinni. Tegelikult kelle ja mille jaoks sa kõike teed? Iseenda jaoks. Mina ei ole tegelikult keegi sulle ütlema, mis on õige, mis on vale. Mitte kellegi teise arvamus ei peaks küll siin rolli mängima sinu valikute osas. Enesetunne on kõige olulisem. Küll aga tahan ma pakkuda võimalust avardada oma silmaringi enda tervisesse suhtumise osas.

Kuid kui sa oled seltskonnas ning võtad selle tükikese kommi, siis sa ei pea maa alla vajuma! Ma võtan vahel julgelt ühe kopsaka koogitüki.. või kaks ning isegi ei varja seda! Terve mu päev ja elu ei lähe käest ära. Läheb ilusti kõik edasi! :)

Päikest,

Kirsti