Hiljutised postitused

Arhiiv

KUS, KUIDAS JA MIS MOODI IKKAGI TREENINGUTEGA ALUSTADA?


Ma olen viimasel ajal päris palju saanud küsimusi, kuidas siis ikkagi nende treeningutega alustada? No spordisaalis kõik kuidagi jube vormis juba ja oskavad... ma nagu ei tea, mida seal tehagi. Kodus ei ole ju ka mingi trenn, mis ma seal ei saa ju midagi teha? Ja neid küsimusi on veel palju. Ega seal ühest vastust ei ole, kuid lahkame need pisut nüüd lahti. Mõned minu tähelepanekud, mõtted ja soovitused Sulle :)

SELLEKS, ET TREENINGUTEGA ALUSTADA EI PEA SEDA ILMTINGIMATA TEGEMA SPORDIKLUBIS

Mina jagan tõepoolest enamus enda trennitamisi spordiklubist. Kuid mitte alati, sest usu mind, kodus ning õues saad vääääga edukalt teha vinge trenni. Võtame näiteks inimese, kes ei ole kunagi suurelt trenni tegemisega kokkupuutunud või keegi, kel on jäänud vahele pikk paus. See on täiesti loomulik, et sa ei saa võrrelda end teistega, kes kuskil jõusaalis rügavad. Rääkimata mingitest ulmelisena tunduvatest rühmatreeningutest (tegelt megavinged, aga you'll get there). Sellisel juhul võib eeldada, et inimese füüsis on esialgu pigem nõrk. Tema jaoks on täiesti piisav trenn üks korralik ja pikk jalutuskäik. Edasi rääkides mõnusa tempoga jooksust või kodus tehtavatest harjutustest.

Samuti ära alahinda õues tehtavat trenni. Sul ei pea olema alati 100 erinevat masinat ja rekvisiiti. Eriti alustava treenija puhul saab väga palju ära teha enda keharakusega. Lisaks on Eestis vist iga nurga peal mingi väli jõusaal, kus tegelikult saab ka paari asjaga mingi 10+ erinevat harjutust teha. Seega kui sa kohe ei oska, julge või näiteks ei taha teistega koos higistada - sa ei pea seda tegema spordisaalis. Sellist asja ei ole, et kui seal ei treeni, siis pole mingi trenn. Nope! Isiklikult lihtsalt tean, et ma olen seal palju motiveeritum. Küll aga enda puhul kui mul on vähem aega, et kuskile jõuksi trippima hakata, teen kiirelt kodus või maja ääres õues oma trenni ära.

ALUSTA RAHULIKULT NING LIHTSALT. SEE EEST KORRALIKULT! EI OLE MÕTET KIIRUSTADA, RASKUSEID LAHMIDA EGA RAPSIDA.

Panen aeg-ajalt ikka tähele inimesi, kes teevad trenni... samas nagu ei tee ka. Sihitult ning "more and faster is better" mentaliteediga. Alles ree peale saamisel on üks halviiiiimaid asju, mida teha. See on nagu 1.jaanuar - ma lähen trenni, ma nüüd teen 7x nädalas ja rühin 2 tundi päevas. Pliis... ma ei taha, et sa haiglasse satuks! See ei ole okei ning teiseks kui sa lendad kohe suure pauguga peale, siis usu mind sa tõmbad endal niimoodi tossu välja. Sa ei jaksa enam nii pea, su keha ei jõua piisavalt taastuda, sa ei võta asja mõistusega ning sedasi su motivatsioon kaobki. See on mingi jaanuari keskpaik/lõpupool kui antakse alla. Öeldakse, et "see on liiga raske, see ei ole mulle".

Kõige olulisem on kohe algusest peale alustada rahulikult, kuid korralikult. Omanda tugev tehnika, tee pigem vähema raskusega ning aeglasemalt, kuid see eest ilusti. Proovi esialgu need harjutused sooritada korrektselt, täienda ning õpi. Eriti algajana, sest kui kohe kukud rapsima ning rahmeldama, teed endale pigem kahju kui kasu. Ei ole oluline teha enda harjutusi samamoodi nagu kõrval olev inimene. Absoluuuuutselt mitte! Tead, tema on võib-olla juba kuid, isegi aastaid treeninud. Teil on mõlemal täiesti erinev tempo, seega pigem käi spordisaalis nö klapid peas. Keskendu iseendale. Alusta rahulikult, väiksemate raskustega. Saa see paika ning seejärel kui tunned, et aeg on rohkems väljakutseks, hakkad seda tasapisi muutma. Siiski on treeningutel oluline osa areng seega peab aeg-ajalt sundima end ikka edasi liikuma. Tee seda mõistlikus tempos.

KUI SA EI OSKA KOHE ÜLDSE KUIDAGI KUSKILT ALUSTADA? MIDA, MIDMOODI, KUS JA KUI PALJU - KÜSI ABI!

Oletame, et sa tahaksid jubedalt hakata trenni tegema. Tunned, et võhma on vähe, tahaks paremat enesetunnet, tugevamat füüsist. Tahe on olemas, aga no kohe üldse ei oska mingit sammu võtta. See on koht, kus küsida abi! Ma tean, jube eks? Eestlased ei taha lihtsalt mitte kunagi küsida abi. Ega ma ise kunagi samamoodi. Ikka ise ja ise #strongindependentwoman. Kuid kui sa oled inimene, kes ei suuda ise otsida ja puurida, keda äkki see valdkond nii süvitsi ei kõneta. Mõtlen siis sellisel tasemel, et selle asepkte täielikult läbi ja lõhki tunda. Vot küsi mõnelt teadjamalt sõbralt/tuttavalt abi. Kelleltki, kes on kogenud ning keda tead, et võib usaldada. Allikad, kust oma teadmisi saada on ääretult olulised. Sul võib olla ka sõber, kes on aastaid treeninud, kuid mingites asjades ehk ei ole tal parimad lähenemised. See lihtsalt on üks variant.

Teine variant on loomulikult alguses küsida abi ning konsulteerida personaaltreeneriga. Paljude jaoks on see täiega hirmutav... ma isegi ei tea miks. Eks ikka ole see, et õhhh no vastik nagu küsida abi ja ei jaksa ega oska mitte midagi teha. Ega see sama treener ka kunagi ei osanud mitte midagi. Mõtle sellele ja ehk aitab! :D Kuid ta on õppinud ning teeb seda järjepidevalt selleks, et just SIND aidata. Harida inimesi, parandada nende tehnikat. Õpetada neile see maast ja madalast selgeks, koos seada eesmärke ning õpetada neid püüdma. Hea personaaltreener on keegi, kes tahab seda kõike just Sinu jaoks teha. See on tema missioon ja eesmärk! Vähemalt minu puhul on. Seega vahel tasub panustada abi leidmisesse. See ei tähenda eluaegset commitmenti, kuid esialgset vajalikku ja kasulikku boosti. Mõne kuu möödudes peaksid olema juba piisavalt pädev (taaskord olenevalt sinu hetkesest teadmise ja oskuste pagasist) enda arengut ise edasi ajama. Aeg-ajalt on hea jälle check-uppida.

Seega tegelikult ei ole miskit rasket siin! Tuleb end kätte võtta ning mõelda, mis oleks just Sulle parim ja mugavaim lahendus. Kodus ei taha, siis proovi spordiklubi. Vastupidi? Täiesti okei. Vajad abi? Ole julge ja küsi.

Isiklikult olen endiselt end igapäevaselt täiendamas ka peale ülikoolihariduse ning personaaltreeneri litsentsi omandamist. Võtan aina enam juurde personaaltreeningutesse kliente ning tegelen treening-ja toitumisalase konsulteerimise, personaasete kavade koostamisega.

Kui tunned, et sooviksid näiteks minult abi siis ole julge ja kirjuta mulle kas insta DM-i või meilile kirsti.vaikla@gmail.com . Ehk saan olla sulle mingil moel abiks! Päikest,

Kirsti