Hiljutised postitused

Arhiiv

MATCHA - SELLE HULLUSEST NING KASULIKKUSEST


Usun, et olete viimasel ajal aina rohkem näinud liikvel sellist kuuma teemat nagu matcha. Jep, mina olen samuti selle lõksu langenud! Viimasel ajal kuskil kohvikutes käies otsin enne matcha lattet kui tavalist kohvi. Ma tegelikult tunnen, et vajan pisut puhkust ja vaheldust kohvile. Tahaks midagi pehmemat ja nagu sellist mõnusat pai hommikul taasike kõrvale haarates. If that even makes sense tho. Seega mõtlesin pisut lähemalt kirjutada, mis see on ning matcha kasulikkusest. Loodan, et kõik teie küsimused saavad selles postituses kenasti oma vastuse. :)

MIS ASI ÜLDSE ON MATCHA?

Matcha on lihtsalt öeldes pulbriks jahvatatud roheline tee. Täpsem olles, siis tegemist on kõrgema klassi rohelise tee lehtedest valmistatud pulbriga. Mis selle nii eriliseks teeb on kasvatamis-ja valmistamisviis. Valitakse ainult kõige paremad lehed, mis on kasvanud varjus. Seejärel nad korjatakse, kuivatatakse päikse käes ning jahvatatakse. Tegemist on kordades tugevama toimega kui lihtsalt tavaline tass rohelist teed juues. Kui mõtled miks, siis vastus on lihtne. Kui nüüd mõtlema hakata, siis tavalist rohelist teed tehes sa viskad lehed/teekotikese minema. Matchat juues sa tarbid reaalselt rohelise tee lehe joogina sisse. Seega meeletult liialdada matchaga ei tohiks. Tegelikult nagu iga asjaga tasub siiski jääda mõistuse piiridesse.

KAS SEE ROHELINE ASI ON ÜLDSE JOODAV?

Maitse eelistuste asi täielikult. Mina õnneks või kahjuks olen inimene, kellele meeldivad sellised teistsugused asjad. Tulen jälle mingi enda jaoks vahva leiuga kohale ja mu elukaaslane vaatab, et... What the heck, mida sa jälle jood? Mulle päriselt ka tooohutult maitseb ning eriti piimaga (aka matcha latte). Ehk mitte teha matchast teed, vaid selline kohvilaadsem tee jook. Maitselt meenutab nagu arvata võib, siis drum roll please - rohelist teed. Tegelikult on pulber ikka väga tugevamaitseline. Seega selle tegemisel ei tasu pulbriga üldse liialdada. Kui seda veel iseloomustada, siis ütleksin magus ja mõru korraga. Mõnusalt tasakaalukas kui oled ise juba rohelise tee fänn.

MIS KASU SELLE MATCHA JOOMISEST SIIS ÜLDSE SAAB KUI SAAB?

Kui tead, siis roheline tee on tuntud oma kõrge antioksüdantide sisalduse poolest. Kui nüüd mõelda, et matcha puhul on tegemist konkreetselt jahvatatud rohelise tee lehega - on see veel kõrgem. Üks tass matchat ning maailmas ei saa mitte miski oma antioksüdantide sisalduse poolest sellele vastu. Mõtled ehk, mis üldse need antioksüdandid on ning kuidas need kasulikud? Proovin seda pisut Sulle segitada. Nad kaitsevad meie keha toksiinide ehk mürkide eest. Nad võitlevad vabade radikaalide tekke vastu, kaitsevad keha haiguste eest ning kiirendavad meie ainevahetust. Tegelikult on antioksüdantidel veel ridamisi kasutegureid nagu nt kolesteroolitaseme alandamine, südamehaiguste riski vähendamine jne. Lisaks leidub matchas veel nt kaltsiumit, kaaliumit ja rauda. Ehk siis nagu võid mõista on tassike matchat üks korralik tervisepomm. Kofeiini sisalduse koha pealt, siis tõesti sisaldub seda rohelises tees omajagu. Kohviga on vahe selles, et matchas sisalduvat kofeiini töötleb meie keha pisut teisiti. Energia vabaneb ühtlasemalt ning jätkusuutlikumalt ega tekita vaprusevärinaid, ärevust või adreka tõusu, mis kohvi tarbimisel vahel juhtub.

NII, I'M SOLD - KUIDAS SEDA MATCHA JOOKI VALMISTADA?

Kui ka sul tekkis huvi, siis ma proovin veidi nüüd edasi selgitada. Peamiselt juuakse seda kas vee või mõne taimsepiimaga. Mulle endale meeldivad isiklikult kreemised joogid pisut rohkem. Tegelikult olen siiamaani joonud seda ainult kohvikutes. Nüüd hiljuti tegi üks sõbranna väikse üllatuse ja kinkis mulle HiMatcha pulbri ja vispli. What the hell kui õnnelik ma olin! Katsetasin kookospiimaga, sest sellega olen ma kohvikutes matchat saanud. Pisut liiga magus oli mu jaoks, seega proovisin mandlipiimaga - idekas! Paljud lisavad magusama maitse saamiseks mett või agaavisiirupit. Kuna mulle meeldib teed/kohvi juua ilma magusaineteta, siis sama ka matchaga. Minu jaoks on nende maitse juba nii puhas. Lisaks taimsed piimad annavad vajaliku magusa maitse päris edukalt. Ehk siis matcha tee või latte valmistamiseks ei lähe vaja muud kui...

  • matcha pulbrit

  • taimset piima või vett

  • soovi korral magustajat (mesi, agaavisiirup)

  • visplit või piimavahustajat

... and you're good to go! Oluline on, et vesi ega piim ei oleks 100 kraadi. Tegelikult juuakse rohelist teed 80 kraadi juures, et säiliksid selle head ja kasulikud omadused. Sama on meega. Kui seda lisad, siis 70-80 kraadi on just õige temp, kus kasulikkus säilib.

IDEKAS TERVISLIK ALTERNATIIV KOHVILE

Põhimõtteliselt on tegemist ideka alternatiiviga kohvile! Tegelikult enne suureks kohvihoolikuks muutumist oli mu lemmik just roheline tee. Kunagi lapsena ma ei saanud üldse aru, kuidas saab seda nautida. Veel vähem ilma magustamata. Vot maitsemeeltel on tegelikult ikka korralik jõud kui neid treenida. Ma olen ikka täiega leidnud selle näol alternatiivi kohvile. Ausalt... ma tunnen, et kohv on muutunud mu jaoks puhtalt harjumuseks. Pigem isegi hakanud tekitama ebameeldivat väsimust. Eriti hetkest, mil kirjutasin kohvihoolikuks olemisest postituse. Ma ei naudi seda enam ega tunne, et see annaks mu kehale midagi. Siiski mulle meeldib arvuti taga toimetades haarata mingi mõnus soe jook endale kõrvale. Lihtsalt nii on ja usun, et paljud suhestuvad sellega. Olen proovinud kohvi tarbimist hoida madalal, aga no mõned päevad läheb ikka täiega lappesse. Nüüd cuttisin selle täiesti välja. Alles küll vähe aega, kuid viimased 5 päeva null kohvi. Mõnel päeval hoopis maiustanud tassi matcha lattega. Ma tõesti ausalt võin öelda, et mul ei ole sellist väsimust enam nagu enne. Ma usun, et see vahe tulebki just sellest.

Ma ei ole küll mingi ekspert, aga siin minu kokkupuude matchaga. Mulle maitseb ning tunnen end palju mõnusamalt kui kohv on kõrvale jäetud. Seega vahel haaran pigem tassikese sooja rohelist. Kui sul on küsimusi, siis küsi julgelt :)

Päikest,

Kirsti