MATCHA - SELLE HULLUSEST NING KASULIKKUSEST


Usun, et olete viimasel ajal aina rohkem näinud liikvel sellist kuuma teemat nagu matcha. Jep, mina olen samuti selle lõksu langenud! Viimasel ajal kuskil kohvikutes käies otsin enne matcha lattet kui tavalist kohvi. Ma tegelikult tunnen, et vajan pisut puhkust ja vaheldust kohvile. Tahaks midagi pehmemat ja nagu sellist mõnusat pai hommikul taasike kõrvale haarates. If that even makes sense tho. Seega mõtlesin pisut lähemalt kirjutada, mis see on ning matcha kasulikkusest. Loodan, et kõik teie küsimused saavad selles postituses kenasti oma vastuse. :)

MIS ASI ÜLDSE ON MATCHA?

Matcha on lihtsalt öeldes pulbriks jahvatatud roheline tee. Täpsem olles, siis tegemist on kõrgema klassi rohelise tee lehtedest valmistatud pulbriga. Mis selle nii eriliseks teeb on kasvatamis-ja valmistamisviis. Valitakse ainult kõige paremad lehed, mis on kasvanud varjus. Seejärel nad korjatakse, kuivatatakse päikse käes ning jahvatatakse. Tegemist on kordades tugevama toimega kui lihtsalt tavaline tass rohelist teed juues. Kui mõtled miks, siis vastus on lihtne. Kui nüüd mõtlema hakata, siis tavalist rohelist teed tehes sa viskad lehed/teekotikese minema. Matchat juues sa tarbid reaalselt rohelise tee lehe joogina sisse. Seega meeletult liialdada matchaga ei tohiks. Tegelikult nagu iga asjaga tasub siiski jääda mõistuse piiridesse.

KAS SEE ROHELINE ASI ON ÜLDSE JOODAV?

Maitse eelistuste asi täielikult. Mina õnneks või kahjuks olen inimene, kellele meeldivad sellised teistsugused asjad. Tulen jälle mingi enda jaoks vahva leiuga kohale ja mu elukaaslane vaatab, et... What the heck, mida sa jälle jood? Mulle päriselt ka tooohutult maitseb ning eriti piimaga (aka matcha latte). Ehk mitte teha matchast teed, vaid selline kohvilaadsem tee jook. Maitselt meenutab nagu arvata võib, siis drum roll please - rohelist teed. Tegelikult on pulber ikka väga tugevamaitseline. Seega selle tegemisel ei tasu pulbriga üldse liialdada. Kui seda veel iseloomustada, siis ütleksin magus ja mõru korraga. Mõnusalt tasakaalukas kui oled ise juba rohelise tee fänn.

MIS KASU SELLE MATCHA JOOMISEST SIIS ÜLDSE SAAB KUI SAAB?

Kui tead, siis roheline tee on tuntud oma kõrge antioksüdantide sisalduse poolest. Kui nüüd mõelda, et matcha puhul on tegemist konkreetselt jahvatatud rohelise tee lehega - on see veel kõrgem. Üks tass matchat ning maailmas ei saa mitte miski oma antioksüdantide sisalduse poolest sellele vastu. Mõtled ehk, mis üldse need antioksüdandid on ning kuidas need kasulikud? Proovin seda pisut Sulle segitada. Nad kaitsevad meie keha toksiinide ehk mürkide eest. Nad võitlevad vabade radikaalide tekke vastu, kaitsevad keha haiguste eest ning kiirendavad meie ainevahetust. Tegelikult on antioksüdantidel veel ridamisi kasutegureid nagu nt kolesteroolitaseme alandamine, südamehaiguste riski v