KUIDAS BLOGIMISEGA ALGUST TEHA?


Olen ise blogimaastikul üpris vähest aega alles tegutsenud. Blogipõhjad olid mul erinevates keskkondades päris mitmeid aastaid, kuid ei tundud end kunagi piisavalt valmis olevat. Lõpuks otsustasin selle sammu veebruari kuus ära teha! Mul on veel tohutult palju õppida, kuid selle üürikese aja jooksul on tulnud päris mitmeid küsimusi. Kuidas alustada blogimisega? Mida selleks tuleks teha? Mul on tohutult hea meel, et te olete küsinud ja olen andnud niivõrd palju nõu kui seda enda tegemiste käigus õpituna olen avastanud. Mõtlesin panna ka pisut kirja ja anda ehk mõnelegi teist väike julguse lüke!

ALGUS ON RASKE KUID VAJALIK. ALUSTA KOHE JA ÄRA MÕTLE ÜLE - KUNAGI EI OLE 100% ÕIGE AEG!

Simple as that ongi. Võin omast kogemusest öelda, et lükkasin seda tegevust edasi ikka liiga kaua. Blogimise tahe oli mul tegelikult juba omajagu aastaid. Alates hetkest, mil alustasin oma tegemiste jagamist instagramis, tundsin vajadust suurema keskkonna järele. Ma olin päris osav kõiksugu vabanduste leidmises. Küll ei olnud kunagi õige hetk selleks. Kas ei suutnud valida õiget platvormi, oskamatus mingeid asju sättida nagu tahaks... kõiksugu vabandusi. Mõtted jäid muudkui enda sisse ning jätkasin nende jagamist IG-s. Järsku käis mingi klõks peas ära, võtsin tass maitsvat kohvi kõrvale ja hakkasin tegema. Kui sa tunned, et sul on midagi jagada - tee seda! Väljenda end ning jaga oma mõtteid teistega. Sa võid üllatuda palju mõttekaaslasi võid leida. Muidugi ei ole alustamine kerge. Kõiksugu hirmud ja kõhklused tulevad kohe ette. Tagasivaadates mõtlen, et oleksin võinud alustada selle kõigega juba palju varem. Tegelikult ei olnud kunagi õige ega vale hetk. Olen palju asju õppinud just tegemise käigus ning teen seda ka edaspidi. Enamus meie tegevusi on pidev protsess ja õppimine.

ESIMESED MÕTTED SULLE BLOGIGA ALUSTAMISEKS - MIKS JA KUIDAS?

Põhjuseid blogiga alustamiseks on kindlasti palju erinevaid. See on väga individuaalne. Olgu sul soov jagada oma mõtteid tervise teemal, kirjutada muusikast, arvustada raamatuid, teha retseptiblogi... the list goes on. Ehk on sul hoopis kasulikke nippe ja nõuandeid tehnika, finants või muul teemal. Sa tunnetad ise ära kui su sees on niivõrd palju mingil teemal, et see vajab kirja panemist. Mõned küsimused sulle mõtlemiseks, et teha omi esimesi samme:

  • Tee endale selgeks, millest sa tahad blogida - see on suht self explanatory ja sellest juba ka kirjutasin. Mõtle välja oma nišš, oma stiil, väljund. Ehk on sul mitu huviorbiiti, mille suhtes tahad mõtteid väljendada? Saaksid neid ehk kuidagi omavahel loogiliselt siduda? Pane need ideed kirja. Ja kohe ausalt pane nad kuskile, et neid vajadusel igal hetkel täiendada. Hakka kirja panema ideid ja teemasid, mida tahad jagada. Paljusid mõtteid saad omakorda veidi väiksemateks lõhkuda, et teemadesse rohkem süvitsi minna.

  • Tee eeltööd blogi platvormide osas - see oli mu jaoks no täielik peavalu alguses. Nii palju erinevaid võimalusi, mida valida. Tegelikult on kõigil platvormidel omamoodi eelised. Pead veidi uurima ja katsetama, milline sobiks sulle kõige enam. Ise tegin tutvust nii blogspoti, wordpressi kui weebly lehega. Lõpuks jäin pidama hoopis Wix-i juurde (hostimise teenus kohe juures). Puhtalt maitse eelistus, mis tõttu on eeltöö vajalik. Sul peab olema kõik loogiline ja mõnusalt arusaadav, et blogimisest rõõmu tunda! Vali kas sobiv põhi või tee oma disain. Tegelikult see ei ole midagi kontimurdvat. Mina isiklikult olen oma lehe nullist ehitanud ning selle käigus väga palju õppinud. Alusta ning tegemise käigus hakkad seda niikuinii pidevalt täiendama.

  • Pane paika oma esialgne plaan ja eesmärgid - loomulikult peab blogimine olema miski, mis tuleb loomulikult. Seda just sellesmõttes, et millekski sundida pole end mõtet.. milleks siis üldse blogida, eks? Küll aga distsiplineerib sind igas eluvaldkonnas mingi plaan. To-do list, eesmärgid. Kas või lihtsalt sticky notes'ide peale kirjutatud punktid. Vähemalt on minu tegutsemistel suureks abiks. Mõtle mitu korda nädalas, mis päeval? Tee väike brainstorm mõnusal varahommikul või pühapäevasel pärastlõunal. Eriti kui sa oled mingi loovuse lainel, siis võta sellest viimast. Neil hetkedel tuleb see südamest ja kõige siiramalt. Jagada saad neid ka jooksvalt :)