3 BASIC viga, mida treeningutega alustades teha
  • Kirsti Vaikla

3 BASIC VIGA, MIDA TREENINGUTEGA ALUSTADES TEHA


Ega me kohe millegagi alustades ei saagi olla kõike teadjad. See on täiesti okei teha vigu, sest läbi nende me õpimegi. Veelgi parem kui suudame enda õpitud vigadest kasulikku teistele edasi anda. Hakkasin mõtlema pisut enda treeningute algusperioodile ja vigadele, mis sai tehtud. Vead nii reaalselt tegemistes kui suhtumises. Lahkan neist paljudest esialgu 3 peamist pisut lahti.

1. ARVAMUS, ET ROHKEM ON PAREM

Ma arvan, et see on üks kõige suuremaid rookie mistake'e, mida teha saab. Ega ju enne ei ole trenn asja ette läinud kui silme eest ei ole must või higist pole väike ookean maha tilkunud? Vale! Selleks, et su treening oleks edukas ei tähenda end iga kord mingi viimse piirini minemist. Ma tean küll, et eriti alguses võib see päris sõltuvust tekitav olla. Just enda arengu nägemine. "Ohh... aga ma jaksan veel, veel intensiivsust, veel raskust, veel ja veel ja veel". Mõtlen just mõtteid juba peale korraliku trenni tegemist. Loomulikult on vaja areneda ning need eelnevad punktid on kõik olulised. Küll aga igal asjal oma koht ja aeg. Jutt on pigem individuaalsetest trennitamistest. Sa ei pea veetma treeningsaalis 2-3 tundi, et saada tulemusi. Ma pigem ütlen, et kui sa nii kaua seal oled, siis sa esiteks-kasutad enda aega jube kehvasti ja teiseks-teed midagi vist väga valesti. Mis veelgi hullem... sa vead kohe alustades oma keha nii viimse piirini ja tapad oma motivatsiooni. Tasa ja targu, kuid järjepidevalt on lihtsalt PARIM viis liikumiseks. Lase enda kehal harjuda. Pushi end piisavalt, kuid ära kohe päris hulluks sellega mine. Ma saan aru, et eesmärgid on silme ees ja rahutud nagu me oleme, tahaks tulemusi kohe nüüd praegu. Kvaliteet üle kvantiteedi!

2. KAALU JÄLGIMINE NAGU HULL

Hetkel olen täpselt sellises kohas, et ma lihtsalt ei jälgi oma kaalunumbrit. Mul tegelt pole isegi kaalu haha, aga see pole seotud. Oluline on pilt, mis sulle vastu vaatab. Kas ja kuidas oled sellega rahul? Pigem on oluline, millest see number koosneb. Ma võin tuua näiteks 2 vääääääga erinevat pilti endast, kus olen sama kaalu juures. Ehk siis see on üks üleliigne stressiallikas, millele keskenduda ja kinni jääda. Mu arust mida rohkem sa selle üle stressad, seda enam jääb areng kinni. Miks? Sa ju reaalselt ei suuda alateadlikult muule keskendudagi. Oluline on nautida protsessi. Vallutada väikseid eesmärke. Päriselt ka! Palju olulisem on sinu tunne ja pilt, mis vastu vaatab. Kelle jaoks sa teed seda, mida teed? Ma loodan ja usun, et vastus on: "Iseenda jaoks". Ehk siis sinu isiklik tunne on kõige olulisem. Ei pea olema selles või teises kaalus, sest keegi ütles nii. Veelgi hullem lugesid kuskilt ajakirjast, mis ideaalne "modellimõõt" olema peaks. Enesetunne parem? Peegelpilt teeb rohkem rõõmu? Tunned, et püksid jäävad vöökohast suuremaks? See ju tähendab juba progressi! Võta näiteks kehamõõtmed ja proportsioonid abimeheks. Loomulikult võid jälgida enda kaalunumbrit, kuid kas see on iga hetk vajalik? Mina arvan, et pigem mitte.

3. ARVAMUS, ET ROHKEM KARDIOT TÄHENDAB ROHKEM RASVAPÕLETUST

Ma usun, et kõik meist on seda ühel hetkel arvanud. Mis on peamine põhjus kui alustatakse trennis käimisega? Tahaks loomulikult rasva põletada ja kaalu langetada. See on täiesti hea ja okei eesmärk! Kuid kardio ei ole ainuke lahendus rasvapõletuseks. Loomulikult hea moodus, kuid kas kõige efektiivsem? Tegelikult põletab lihas palju rohkem energiat seega mõtle nt oma treeningute ümberhäälestamisele? Selle asemel, et iga trenn teha tund tuima kardiot proovi see nt jaotada kaheks. Tee 40 minutit jõutrenni ja 20 minutit kõrgema intensiivsusega harjutusi oma kardioks. Tegelikult sa töötad ka oma lihasvastupidavuse ja jõu kasvatamise kallal. Mina samuti alguses arvasin, et nooo ainuke viis selle rasva maha saamiseks tuleb joosta. Ainult joosta ja ega muud polegi. Kuid lihtsalt see ei tundu nagu fun asi, mida iga trenn teha, eks? Seega pisut uurides ja vaadates leidsin enda jaoks palju paremaid alternatiive. Tuleb katsetada ja leida taaskord midagi endale. See, et kõik jooksevad või teevad tundide viisi ellipsit ei tähenda, et sina peaksid seda tegema? Muidugi kui tahad youuu go for it! Aga saad poindist aru küll :)

Ma olen üpris kindel, et Sa suhestud ühe punktiga neist kolmest. Lihtsalt by default me mõtleme ning teeme sarnaseid vigu. Minu arust peab trenni tegemine olema väljakutsuv, lõbus, kuid jätkusuutlik. Miski, mille juures sa suuda püsida. Miski, mille tegemist sa hakkad armastama. Miski, mis muutub sinu tegemiste osaks. Usun, et Sina arvad sama!

Päikest,

Kirsti


0 views

Eesti, Estonia​

©DESIGN BY KIRSTIVAIKLA CREATED WITH WIX.COM